sobota, 26 października 2013

Mała Inspiracja technicznie

Dzisiaj post natury czysto praktycznej sprokurowany z myślą o tych początkujących-szyjących. 

Wypłukany z estetyki, z kolorów i wzorzystych zestawień... ale pomimo tego może być inspirujący dla niejednej osoby :)
Miałam zrobić to już dawno temu, ale zwyczajnie zapomniałam! Piszę dzisiaj.

Postanowiłam się pochwalić moim skromnym, aczkolwiek uważam, że bardzo sensownym zestawem szyciowym dla każdego kto chce w domowym zaciszu (albo głośniszu jak to w moim Mysim przypadku) zacząć tworzyć jakieś piękne rękodzieła :)

Maszynę kupiłam okazyjnie na allegro. Był to nieudany prezent z Wielkiej Brytanii dla pewnej Pani, która najwyraźniej miała mniej cierpliwości i zacięcia do takich zajęć. Ja za to idealnie na tym skorzystałam! Maszyna jest elektroniczna, kompaktowa i bardzo prosta w obsłudze:




Rodzaj ściegu, jego szerokość i długość oraz rodzaj igły (pojedyncza lub podwójna) wybieramy przyciskami, które znajdują się pod wyświetlaczem. Z kolei przyciski nad igłą służą, np. do cofania ściegu lub zapamiętania pozycji igły (opuszczona albo podniesiona). Klasyczne pokrętła naprężenia nici, oraz suwak do ustawienia maksymalnej prędkości (dobre dla początkujących, bo czasem można niechcący docisnąć pedał gazu, albo np. dziecko staje Ci na nogę i trzeba pruć!).
Pomocny okazał się system wpinania stopek (MATIC). Dzięki niemu podstawiamy tylko stopkę pod  uchwyt samomocujący, opuszczamy go, KLICK i gotowe!
Po zakupie tej maszyny okazało się także, że ma coś nad czym się nawet nie zastanawiałam wybierając sprzęt. Posiada ona chwytacz rotacyjny, więc zamiast klasycznego bębenka, który trzeba nawlekać, wystarczy w miejsce pod stopką włożyć szpulkę, wyciągnąć nitkę i szyjemy!! Dla mało cierpliwych to po prostu cudo :) Chociaż teraz chyba większość domowych nowoczesnych maszyn taki chwytacz posiada.

Na początku posiadałam kilka stopek, które były w zestawie.

Stopka klasyczna:



Służy ona do wszystkiego :D Zszyjesz nią prawie każdy rodzaj tkaniny, prawie każdym ściegiem prostym i ozdobnym. Właściwie to stopka, z której korzysta się przez 95% czasu pracy przy maszynie. Nasze babcie to chyba nawet innej nie znają...


Stopka do wszywania suwaka:


Bardzo prosta i praktyczna przy wszywaniu zwykłego zamka do bluzy, kurtki, torebki... Dzięki możliwości wpięcia stopki z prawej albo lewej strony, mamy tak samo podejście z obu stron do zamka.


Stopka do wszywania zamka krytego:


Niesamowicie wygodna stopka, która umożliwia szybkie wszywanie zamka krytego :) A jak się z niej korzysta?? Znalazłam dla Was dobry przykład na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=MNa24bBjwdQ   umieszczony przez ETI radość szycia.


Stopka do wszywania guziczków:


Pod niebieskie mocowanie wkłada się guzik, tak aby dziurki znajdowały się w niebieskiej wnęce. W  mojej maszynie należy wybrać program do wszywania guzików i ustawić rozstaw dziurek.


Stopka do overlocka:


Nie jest to może profesjonalna maszyna obrzucająca brzegi tkanin, ale do domowego szycia jest w zupełności wystarczająca, już nie mówiąc, że taka stopka jest dużo tańsza niż cała maszyna!!
Ma języczek rozluźniający ścieg i prowadnik, który pomaga równo wprowadzać tkaninę. Przy zastosowaniu z overlockowym ściegiem (jeśli takiego nie ma, to może być i gęsty ścieg zygzakowy) daje na prawdę zadowalające efekty.


Stopka do wszywania okrągłych gumeczek:


Dzięki niej w prosty i bardzo szybki sposób wszyjecie okrągłe gumeczki na tkaninę. Ma 3 tuneliki i prowadnice pod spodem co, w razie potrzeby, umożliwia jednoczesne wszywanie trzech gumeczek.


Stopka do robienia falbanek:


Prawdziwy kombajn wśród stopek!! Trochę bardziej skomplikowana w użyciu i zamocowaniu niż każda inna, ale jakże skuteczna! Dzięki niej uzyskacie piękne i równe zakładki oraz falbanki. Niezastąpiona w szyciu falbaniastej sukienki :) Ma dwa rodzaje regulacji:

Częstotliwość marszczenia:


Tu mamy 3 stopnie, co: 1, 6 i 12 uderzeń igły. Ustawiając na gwiazdkę tkanina nie ulega marszczeniu. Wszystkie te ustawienia możemy także zmieniać w trakcie szycia.


Głębokość marszczenia


Jeśli chcesz zrobić duże zakładki to przykręcasz śrubę aż do 8 poziomu. 1 z kolei służy do wykonania małego przymarszczenia.

Niestety to urządzenie nie należy do najtańszego wyposażenia, ale jeśli robisz sporo marszczeń i falbanek to nie pożałujesz ani jednego grosza :) A ja swoją dostałam od siostry!

A oto filmik, który pokazuje jak pracuje ta stopka ( także jest to filmik użytkownika ETI radośż szycia) :
http://www.youtube.com/watch?v=A-Mh42p1laQ


Stopka do obszywania dziurek na guziki:


Kolejny oszczędzacz czasu. Prosta w obsłudze, ale ciężko w słowach opisać jak pracuje ;) Także kolejny filmik od ETI radość szycia:
http://www.youtube.com/watch?v=kp8Ej92fjx4

Moja jest trochę prostsza w obsłudze, ale ta na filmiku jest na pewno bardziej zaawansowana! :D


To już wszystkie stopki jakie na obecną chwilę posiadam i jakich potrzebuję. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i wkrótce na pewno sobie coś dokupię... może na Święta zrobię prezent swojej maszynie!

A tymczasem chciałam Wam jeszcze pokazać jakie to rodzaje ściegów mam na podorędziu:



Wszystkie są boskie, ale niektóre ozdobne dają niezwykle piękny efekt. Aż szkoda, że nie mam czasu aby sobie przydekorować kilka rzeczy.

Chyba każda krawcowa wie jak istotne jest posiadanie dużej ilości kolorowych nitek! Najwygodniej mieć je już nawleczone na szpulki (ot, tak na wszelki wypadek :D ).




I jeszcze kilka niezbędnych gadżetów:


Pędzelek ze sztywnym włosiem do czyszczenia chwytacza w maszynie, małe nożyczki do precyzyjnego podcinania wystających niteczek oraz precyzyjne urządzenie do wypruwania :)

Warto jest zainwestować w duże, wygodne i dobre nożyczki krawieckie... byle jakie mogą doprowadzić do odcisku i szewskiej pasji!!

Cała reszta zależy wyłącznie od Waszych potrzeb i upodobań.

Dodam jeszcze, że szycie nie jest wcale takie trudne i wymaga tylko sporo cierpliwości i dużo ćwiczeń. Kopalnią wszelkiej wiedzy jest internet. Na Youtube jest cała masa filmików instruktażowych, które pokazują jak robić odszycia w bluzce, uszyć prostą spódnicę z koła, wykończyć szyfon i wszystko co sobie tylko zażyczycie. No i Burda :) Dla początkujących krojczych też jest niesamowitą pomocą!

Bądźcie uparci w dążeniu do celu i na pewno wszystko Wam się uda :D

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz